niedziela, 6 maja 2018

KOPALNIA (SZTOLNIA) KRÓLOWA LUIZA - ZABRZE - UL. SIENKIEWICZA


Nieprzypadkowo w tytule napisałam nazwę ulicy Sienkiewicza. Atrakcja Królowa Luiza jest bowiem podzielona na dwie części. Druga znajduje się przy ulicy Wolności. Ale o tym innym razem.
Skansen Górniczy Królowa Luiza przez jednych nazywany jest "kopalnia", przez innych "sztolnia", dlatego podaję w tytule jedno i drugie. Razem z zabytkową kopalnią Guido stanowią filie Muzeum Górnictwa Węglowego, którego główna siedziba znajduje się w Zabrzu przy ulicy 3 - Maja.
Kopalnia węgla kamiennego Królowa Luiza powstała w roku 1791. Podziemna trasa turystyczna (ta przy Sienkiewicza) nie jest głęboka, dlatego nie zjeżdża się tu windą górniczą, ale schodzi w dół pochylonym chodnikiem. Dosłownie po chwili poczuć się można rzeczywiście jak górnik w kopalnianym korytarzu. Atrakcję zwiedza się z przewodnikiem, który w ciągu półtora godziny opowiada o pracy w kopalni, pokazuje różne górnicze maszyny, w tym kombajny, strugi, wrębiarki, taśmociągi. Urządzenia te można nie tylko zobaczyć, ale są na oczach turystów na chwilę włączane, dzięki temu widać (i słychać) jak kiedyś działały.
Podczas przejścia pod ziemią obowiązkowo na głowie trzeba mieć kask. Nie tylko dla ozdoby. W pewnym momencie dość długi odcinek trzeba iść w bardzo pochylonej pozycji i gdyby nie kask na pewno niejeden nabiłby sobie guza - i to nie raz.
Jeszcze jedna frajda to przejażdżka podziemnym kopalnianym pociągiem, w którym przez kilka minut można wyobrazić sobie siebie jako górnika jadącego na szychtę.
Na trasie jest też kilka multimedialnych urządzeń. Pozwalają one oglądać króciutkie filmy lub bawić się w rozwiązywanie górniczych zagadek.
Od niedawna Królowa Luiza ma jeszcze jedną atrakcję - podwodny spływ łodziami, ale to też osobna wycieczka.

Bilet do kopalni pozawala na skorzystanie ze znajdującego się na terenie Królowej Luizy placu zabaw wyposażonego w kilka urządzeń "naukowo - badawczych" dla dzieci, jest tez duży labirynt, piaskownica dla maluchów oraz bufet z przekąskami i napojami.
Obok atrakcja jeszcze innego rodzaju - Park Techniki Wojskowej z dawnymi czołgami, samolotami i wojskowymi samochodami.
Foto własne.