wtorek, 21 listopada 2017

KATOWICE - NIKISZOWIEC

Budowa tego bardzo ciekawego robotniczego osiedla w katowickim Nikiszowcu (popularnie mówiąc na "Nikiszu") trwała w latach 1908 - 1918. Jego mieszkańcami mieli być górnicy pracujący w pobliskiej kopalni "Giesche", a właścicielem koncern górniczo - hutniczy Georg von Giesches Erben. 
Po przyłączeniu Nikiszowca do Polski w 1924 roku miejsce to stało się częścią gminy Janów. W 1951 roku włączone do Szopienic (wówczas osobnego miasta), a od 1960 funkcjonuje jako dzielnica Katowic.
Osiedle zostało zaprojektowane przez architektów Emila i Georga Zillmannów. Wielkie wrażenie robi zabytkowa zabudowa składająca się z wielu trzykondygnacyjnych domów połączonych ze sobą w jedną całość, tworzących wyodrębnione podwórka i ulice. Łącznie około 1000 mieszkań. Architektoniczną ozdobą są liczne łuki i arkady.
W porównaniu z innymi typowymi familokami  na Górnym Śląsku mieszkania w Nikiszowcu były o nieco wyższym standardzie. Miały około 64 metrów kwadratowych powierzchni, składały się przeważnie z kuchni i dwóch pokoi. 
Jako osobne budynki powstały na osiedlu kościół, szkoła i szpital. Jest też nieduży park. 
W 2011 roku Nikiszowiec uznano jako Pomnik historii. 

Foto: własne