poniedziałek, 18 września 2017

MAZURY - KRAINA TYSIĄCA JEZIOR

Mazury obejmujące zasięgiem tereny Pojezierza Mazurskiego i Iławskiego to jeden z najbardziej popularnych turystycznie regionów Polski. Administracyjnie należy do województwa warmińsko - mazurskiego w północno - wschodniej części naszego kraju.

Przed II wojną światową obszar dzisiejszych Mazur był zamieszkiwany głównie przez ludność protestancką, przy czym pod względem narodowościowym mieszkańcy stanowili mieszankę niemieckojęzyczną i polskojęzyczną. W zależności od granic politycznych tereny te były germanizowane lub polonizowane. Do Polski  włączone zostały po II wojnie światowej. Wcześniej znaczna część Mazur należała do państwa krzyżackiego i pruskiego. 
Wraz ze zmianą granic państwowych zmieniło się także nazewnictwo wielu miejscowości i tak na przykład dawny Rastembork to dzisiaj Kętrzyn, Nibork stał się Nidzicą, a Dryfort Srokowem. 
Nazwa Kraina Tysiąca Jezior wcale nie jest przesadą. wręcz odwrotnie podobno jest ich tu znacznie więcej (nawet około 2000). Największymi jeziorami są Śniardwy (ponad 113 kilometrów kwadratowych) i Mamry, które jednocześnie jest jeziorem o największej objętości wody (1013 milionów metrów sześciennych). Trzecie jest jezioro Niegocin.

Mazury leżą na nizinach, najwyższe wzniesienie na tych terenach to Dylewska Góra (312 m. n.p.m.).

Jest to bardzo dobrze rozwinięty region pod względem turystycznym. Liczne jeziora przyciągają żeglarzy, kajakarzy, miłośników plażowania. Jest też w czym wybierać jeśli chodzi o bazę noclegową począwszy od drogich luksusowych hoteli, przez liczne domy wczasowe, pensjonaty agroturystykę i  kampingi dla osób mniej zamożnych. 
Każdy znajdzie coś dla siebie.


foto: własne