wtorek, 29 sierpnia 2017

GLIWICE Z LOTU PTAKA
Nie trzeba umieć fruwać. Nie mam samolotu, ani nawet lotni. Jednakże w wielu ciekawych miastach są punkty widokowe na różnych wieżach kościołów i ratuszów.
W Gliwicach taki znajduje się na wieży kościoła p.w. Wszystkich Świętych.
Za symboliczne 5 złotych można wejść razem z przewodnikiem na wysokość niespełna 60 metrów, by z balkonu zobaczyć przepiękną panoramę miasta.
Jak na dłoni widać Rynek, zabytkowe zabudowania Starego Miasta, nieopodal katedrę. Nieco dalej port, neogotycki wysoki kościół św. Bartłomieja, a także nieco podobny do paryskiej wieży Eiffla maszt historycznej radiostacji.
Po drodze na wieżę przewodnik razem z wycieczką zatrzymują się kilkakrotnie dla odpoczynku. Wtedy można dowiedzieć się co nieco o historii i ciekawostkach miasta, pooglądać stare fotografie.

Przyjemność niestety nie jest dla wszystkich. Osoby z problemami zdrowotnymi muszą zrezygnować. schody są wąskie, kręte i strome. Ale jeśli ktoś ma wystarczająco dużo sił warto wejść.

Po uprzednim umówieniu się z przewodnikiem możliwe jest też wchodzenie na wieżę wieczorem, by podziwiać nocną panoramę Gliwic.

foto: własne